Koronkowy czwartek

131 Muzealny Czwartek nosił intrygujący tytuł „Śląsk w koronce”. Ta ażurowa tkanina uznawana jest za jeden z najpiękniejszych i ekskluzywnych wyrobów tekstylnych. Od wieków jest obecna w Europie, początkowo na królewskich i magnackich dworach, później w bogatych mieszczańskich domach, a dziś – zwykłych domach oraz światowych wybiegach.  W ostatni czwartek (6 grudnia) za sprawą pań ze Śląskiego Koła Koronki Klockowej działającego przy MDK Południe w Katowicach – zagościła w siedzibie miejskiego muzeum. 131. Muzealny Czwartek rozpoczął krótki film poświęcony działalności Koła.

Pani Małgorzata Połubok – stojąca na czele Koła – wygłosiła prelekcję poświęconą koronce klockowej. Przedstawiła jej barwną historię. Opowiedziała o działalności Koła, odniesionych sukcesach oraz zdradziła niektóre tajniki techniki klockowej.

Otwierając wystawę „Śląsk w koronce” – zaprezentowała prace wykonane przez członkinie Koła. Na ekspozycji znalazły się naczółki, bielizna pościelowa.

Nowym nurtem w pracach koronczarek jest śląska architektura, która została ukazana za pomocą koronki.

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia sprawiły, że nie zabrakło ma wystawie również koronkowej szopki.


Ostatnią częścią czwartkowego spotkania był pokaz mody. Modelki zaprezentowały m.in. sukienki, szale, torebki, kapelusze, broszki, kolczyki, bransolety – wykonane z koronki lub nią zdobione. Niewątpliwą atrakcją i ciekawostką była prezentacja dawnej bielizny damskiej. Pokaz mody wzbudził gorące uznanie zgromadzonej publiczności.

Po spotkania ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z wyrobami koronczarek. Ozdoby, biżuteria – będą wspaniałym prezentem pod choinkę.

Powrót