Otwarcie nowej ekspozycji stałej poświęconej „Rosengarten” i okolicznym obozom

10 grudnia odbył się w naszej placówce 132, a pierwszy w nowym roku Muzealny Czwartek, poświęcony mysłowickiemu Tymczasowemu Więzieniu Policyjnemu – znanemu bardziej jako „Rosengarten” – oraz innym okolicznym obozom.

 

Obóz „Rosengarten” działał w latach 1941 – 1945, wraz z innymi, rozmieszczonymi w pobliżu miasta. Prelekcję na temat obozów wygłosił kustosz MMM, pan Wojciech Kubowicz. Temat spotkania zainteresował wielu gości, którzy wyjątkowo licznie nawiedzili nasze muzeum. Szczególnie cieszy, że wśród zainteresowanych znalazła się spora grupa młodzieży szkolnej, która licznie przybyła na wykład.

Gościem specjalnym była uczestniczka tamtych tragicznych wydarzeń, pani Halina Skalbmierska.

 

Mając 11 lat została wraz z rodzicami przywieziona przez hitlerowców do Rosengarten. Tu odebrano ją rodzicom. Następnie, w ramach akcji „Oderberg” przewieziono ją do obozu w Potulicach.

 

Pomimo nieludzkich warunków bytowych udało się jej dotrwać do wyzwolenia obozu. Ojca zamordowano w Rosengarten, matka zginęła w KL Auschwitz. Relacja pani Haliny obnażyła wstrząsające fakty, ucinając wszelkie spekulacje i niedomówienia związane z losem polskich więźniów, w realiach reżimu hitlerowskiego.

 


Po prelekcji otwarto nową ekspozycję stałą, poświęconą Tymczasowemu Więzieniu Policyjnemu z lat 1941-1945, oraz obozowi pracy, który funkcjonował w tym samym miejscu do 1946 roku. Wystawa zawiera także informacje na temat podobozu w Wesołej.


Wyjątkowo starannie wykonana makieta obozu, cykl plansz, kopie dokumentów, zdjęć, listów, artefakty oraz stanowisko multimedialne – osadzone scenograficznie w realiach obozowych – są źródłem wiedzy i emocji. Dodajmy, że wystawa ma charakter stały.  Zapraszamy.

 

 

 

Powrót