Premiera filmu Rosengarten – relacja

7 marca, w kinoteatrze Znicz odbyła się premiera długo oczekiwanej etiudy filmowej pt. Rosengarten opowiadającej o tragicznej historii tytułowego Ogrodu Róż i losach ludzi, którym przyszło się tam znaleźć.

 

Chętnych do pierwszego pokazu naszego filmu nie zabrakło. Do tego stopnia, że cała sala kinowa została wypełniona po brzegi. Pośród widzów byli także obecni goście specjalni, w tym prezydent miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz.

 

Tuż przed pokazem filmu kustosz muzeum Wojciech Kubowicz opowiedział szczegółowo historię Tymczasowego Więzienia Policyjnego z lat 1941 – 45 i Obozu Pracy z okresu 1945 – 46, panujące w nich realia i różnice wynikające między innymi z roli jakie oba miejsca ludzkiej tragedii miały pełnić.

 

Po prezentacji filmu dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice wręczył dyplomy z podziękowaniami osobom zaangażowanym w realizację filmu.

 

Zwieńczeniem oficjalnej części premiery było zaprezentowanie się członków grupy rekonstrukcyjnej, którzy wzięli udział w kręceniu poszczególnych scen oraz producentów filmu odpowiedzialnych za robiący wrażenie efekt końcowy.

 

Kuluary pozwoliły na rozmowę z twórcami filmu. Dziękujemy za nieoceniony wkład wszystkim, którzy byli zaangażowani w tworzenie filmu, a w szczególności:

Piotrowi Wróblowi – reżyseria,

Jarosławowi Telenga – produkcja,

Kamilowi Kastelikowi – współpraca reżyserska,

Michał Jaworski – post-produkcja.

Powrót