Wizyta praprawnuka Jacoba Lustiga w Mysłowicach

18 czerwca br., w godzinach przedpołudniowych, do naszego muzeum przybył z USA praprawnuk Jocoba Lustiga – John Leppman. Po zwiedzeniu ekspozycji stałej, gość wyruszył na wycieczkę, której celem było odwiedzenie miejsc związanych z jego przodkiem. W wyprawie towarzyszyli mu: Dyrektor Muzeum, Prezes Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga, jeden z pracowników muzeum oraz tłumaczka.

Pierwszym punktem na trasie była wizyta w budynku Urzędu Miasta Mysłowice. Gość został przyjęty przez Prezydenta Miasta Mysłowice Edwarda Lasoka. Podczas rozmowy przypomniano, że dr Lustig zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach miasta. Był radcą miejskim oraz przewodził miejskiej deputacji. Przyczynił się do odzyskania, w 1862 roku, praw miejskich przez Mysłowice. Jest także autorem pierwszej monografii miasta.

Spotkanie u Prezydent zakończyło się przekazaniem gościowi publikacji poświęconych historii Mysłowic. Nie zabrakło także wpisu w księdze pamiątkowej.

Po części oficjalnej rozpoczęła się wędrówka ulicami miasta. Przy placu Wolności odwiedzono miejsce,  gdzie stała synagoga. Dalej p. Leppman obejrzał kamienicę, w której mieszkał jego sławny przodek. Na rynku dotarł do miejsca, w którym stał drewniany ratusz.

W drodze na cmentarz żydowski, odwiedzono także okolice kościoła mariackiego, gdzie znajdował się miejski szpital.  Nie pominięto  budynku dawnej bożnicy.

Na żydowskiej nekropolii znajduje się grób Jacoba Lustiga, który był głównym celem wycieczki p. Johna Leppmana.

Sława byłego Kąta Trzech Cesarzy dotarła także do Stanów Zjednoczonych, dlatego gość poprosił o odwiedzenie tego historycznego miejsca.

Kolejnym punktem programu wizyty w Mysłowicach było zwiedzenie mini muzeum w szybie Bończyk. W rolę przewodnika wcielił się p. Maciej Sikora – właściciel szybu Bończyk.

Restaurator ufundował także smaczny posiłek dla gościa oraz osób mu towarzyszących. Serdecznie dziękujemy.

Ostatnim elementem wizyty p. Johna Leppmana było spotkanie z mysłowiczanami.  Przybył na nie m.in. prof. Alfred Sulik.

Prezes Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jocoba Lustiga wręczył p. Leppmanowi dyplom potwierdzający nadanie tytułu honorowego członka stowarzyszenia.

 

 

Powrót