Nietypowa i bogata środa czyli: „Małe Ojczyzny – pejzaże i opowieści” oraz…

Spotkanie 9 maja 2018 r. w gmachu MMM – pod szyldem SPN „Skarbek” – miało bardzo bogaty program. Otwarli je dyr. Adam Plackowski (MMM) i Jadwiga Dedak (SPN „Skarbek”)

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, twórcy i publiczność.

 

 

Pani Olga Szwemin – długoletnia pani prezes „Skarbka” – poprowadziła część spotkania

Poświęcono je omówieniu 2 części realizacji projektu „Małe Ojczyzny – pejzaże i opowieści” (który rozpoczął się w lutym br.). W drugiej części spotkania odbyło się  II Seminarium pt. „Główne uwarunkowania twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych w kontekście formalno-prawnym i edukacyjno-emocjonalnym”.

Referaty wygłosili:

  • dr Grażyna Szafraniec (UŚ)

  • prof. nadzw. dr Mirosław Wójcik (Akademia Ignatianum – Kraków)

  • mgr Karolina Rybak (UŚ)

  • Krzysztof Hołyński (MOST Katowice)
  • mgr Justyna Karaś (ŚDS Salve Sosnowiec)

Choć tytuły brzmiały groźnie i hermetycznie – referaty osadzone były w realiach i interesujące dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi twórcami.

Przerywnikiem była inscenizacja muzyczno-sceniczna poświęcona Francji, w wykonaniu podopiecznych DPS Brzezinka. Wykonawców nagrodzono rzęsistymi brawami.

Jubileusz XXV-lecia fundacji „Skarbek” upamiętniono 30-minutowym filmem dokumentalnym pt. „Ważne jest to, co się zrobiło”, produkcji MMM. Narratorem była pierwsza prezeska „Skarbka” Olga Szwemin, opowiadająca o długiej i barwnej historii Stowarzyszenia.

Zaprezentowano również wystawę dorobku artystycznego podopiecznych.

Wystawa czynna będzie do 25.05.2018 r.

 

Powrót