Trudny temat – cmentarze

110 Muzealny Czwartek (02.02.2017 r) utkwi w pamięci widzów na dłużej.

Otwarcie wystawy pt. „Kierunek: cmentarz żydowski” – wypożyczonej z Domu Pamięci Żydów Górnośląskich Oddział Muzeum w Gliwicach – poprzedzone zostało znakomitą prelekcją i pokazem multimedialnym zdjęć autorstwa pani Małgorzaty Płoszaj.

Ponad godzinny wykład, pełen wiedzy, swady i refleksji – zmuszał do myślenia nt. relacji międzyludzkich w czasach wojny i pokoju.

Nuta krytyki wobec niegodnych postaw była w pełni uprawniona. W wielu miejscach na Śląsku nie ma bowiem komu zadbać o godną pamięć o zmarłych.

Mysłowice – dzięki postawie kilku ludzi, pasjonatów oraz władz miasta, od kilku lat nie muszą się już wstydzić za stan żydowskiego cmentarza. Nie jest to jednak postawa powszechna w Polsce AD 2017.

Zdjęcia dokumentalne pani Małgorzty Płoszaj, rybniczanki, pasjonatki historii Żydów, od lat dokumentują dziedzictwo żydowskie na Śląsku oraz losy ich nekropolii.

Temat okazał się gorący, słuchacze włączyli się do dyskusji przytaczając fakty znane im osobiście.

Korzystając z okazji przypomnieliśmy również własną wystawę zrealizowaną 3 lata temu na  mysłowickim cmentarzu żydowskim.

Spotkanie uświetnił koncert ewangelickiego chóru „Jubilate Deo”, który wykonaniem pieśni żydowskich, rozmaitych w treści i formie – radosnych i poważnych, przybliżył na chwilę pamięć o tych, którzy byli sąsiadami naszych przodków.

Z radością witamy najmłodszych gości naszych spotkań. „Czym skorupka za młodu…”

Nie zabrakło chętnych do wspólnej fotografii z naszym Gościem.

Współorganizatorem wydarzenia było Mysłowickie Towarzystwo Historyczne im. Jacoba Lustiga.

Powrót