127 Muzealny Czwartek o historii Kopalni Mysłowice


Tematem 127 Muzealnego Czwartku była historia nieistniejącej już Kopalni Mysłowice.

Naszym gościem był Dariusz Walerjański, pracownik Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, który poprowadził prelekcję na temat kopalni.

 

Oprócz garści historii uczestnicy naszego cyklicznego spotkania mogli zobaczyć zdjęcia KWK Mysłowice z różnych okresów historycznych. Część z nich pokazywała korytarze i chodniki, które prawdopodobnie, na dzień dzisiejszy znajdują się już pod wodą.

 

Pomimo faktu, że Muzealny Czwartek zbiegł się w czasie z inauguracją mistrzostw świata w piłce nożnej, frekwencja dopisała. W końcu historia KWK Mysłowice to ogromna część historii naszego miasta.

 

Swoją obecnością zaszczycił nas dziekan dekanatu mysłowickiego, ksiądz Rafał Ryszka.

 

Poruszana tematyka spotkała się z wielkim zainteresowaniem słuchaczy. Pytania zadawane prelegentowi tylko to potwierdzają.

 

Piękna i jednocześnie tragiczna historia Kopalni Mysłowice poruszyła zgromadzonych. Do tego stopnia, że dyskusja na ten temat przeniosła się w kuluary.

 

Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy czasowej artystycznych zdjęć związanych z kopalnią. Ich autorem jest Mariola Kapuściok. Zbiór można podziwiać do końca wakacji.

 

Powrót