Kinga Chojnowska i Ewa Stano, twórczynie ,,Ślonskiej Róży” Manufaktury Śląskich Wzorów przedstawiły historię śląskich wzorów na zapasce, którą badają i propagują z wielką pasją.
Kinga Chojnowska opowiedziała o tym, jak gromadzi śląskie wzory w stroju ludowym i propaguje wiedzę o tej tradycji. Pani Kinga i etnolog Magdalena Toboła – Feliks są stypendystkami Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w ramach projektu ,,Mistrz i uczeń 2024″. Serdecznie gratulujemy!
Prelekcji towarzyszyła wystawa prac konkursowych ,,Wojewódzkiego Konkursu na Najpiękniejszy Wzór ze Śląskiej Zopaski 2024″. Autor wyróżnionej pracy Dawid Wichary Wasiukiewicz na pamiątkowym zdjęciu z organizatorkami konkursu.
Kinga Chojnowska i Ewa Stano organizują warsztaty malowania śląskich wzorów dla dzieci i młodzieży.
Marzeniem obu Pań jest stworzenie wzornika śląskich wzorów oraz zaprojektowanie sukienki ze śląskimi wzorami dla obrazu Matki Boskiej Mysłowickiej. Trzymamy kciuki!
Ewa Lubina prezentowała zbiory ceramiki, którą Kinga Chojnowska własnoręcznie ozdabia malunkami śląskich wzorów. W kolekcji są wzory pochodzące z zapasek mysłowiczanek.
Wystawę prac konkursowych i prezentację śląskich zapasek zobaczyć można do końca sierpnia w naszym muzeum, serdecznie zapraszamy.