Szopka Bożonarodzeniowa w Muzeum Miasta Mysłowice

Informujemy, że w naszym muzeum można oglądać Bożonarodzeniową Szopkę. Poniżej kilka słów na temat tej wyjątkowej szopki.

Szopka Bożonarodzeniowa została wykonana w 2016 roku w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach, według projektu artysty rzeźbiarza Bogumiła Burzyńskiego. Została specjalnie przygotowana z okazji 25-lecia partnerskich relacji pomiędzy Katowicami a niemieckim miastem Kolonią. Miasto Katowice otrzymało zaproszenie ze strony niemieckiej do prezentacji Szopki Bożonarodzeniowej w cyklicznym przedsięwzięciu, jakim jest Koloński Szlak Szopek Bożonarodzeniowych. Szlak oraz Jarmark Bożonarodzeniowy to jedna z najbardziej znanych i licznie odwiedzanych przez gości imprez w Kolonii. Szopka jest tradycyjnym elementem świątecznej dekoracji. Fakt, że tworzona szopka będzie umieszczona w kolońskim ratuszu, w sali hiszpańskiej na tle modernistycznego witrażu pozwalał na zaproponowanie kompozycji nawiązującej do awangardowej sztuki lat 20. i 30. XX wieku.

W kwietniu 2016 roku wykonano pierwszy model szopki w skali 1:2. Następnie wykonywano modele w skali 1:1 w płytkach styropianowych o grubości 4 cm, dopracowując formę plastyczną. Na podstawie wykonanych modeli opracowano szablony tekturowe, które posłużyły do wycięcia elementów rzeźb z drewna olchowego. Od pierwszych dni września w 2016 roku prowadzone były prace rzeźbiarskie, polegające na opracowaniu przygotowanych drewnianych części rzeźb. Elementy te potem sklejono i skręcono w kompozycje stanowiące kolejne postaci z szopki. Oprócz Maryi, Józefa i małego Jezusa występują klasyczni Trzej Królowie, wół i osioł oraz górnik przynoszący „śląskie złoto”, góral z Beskidu Śląskiego z owieczkami i reprezentujący szkołę – artysta. Każda rzeźba pokryta została akrylowym lakierem bezbarwnym a następnie wyznaczone powierzchnie pozłocono szlagmetalem.

Prace nad szopką koordynował dyrektor ZSP Edward Josefowski, a wykonali ją Bogumił Burzyński, Marek Skaliński, Michał Smandek oraz uczniowie Julia Kracla, Marek Pawlak i Anna Trzcionka. W swojej stylistyce nawiązuje ona do tradycji polskiej rzeźby okresu „formizmu”. Została zrobiona z drewna olchowego. Liczne fragmenty rzeźb zostały złocone płatkami, co w zestawieniu z kolorem drewna nadało całości atmosfery sacrum. Figury mają około 140 cm, figura Matki Boskiej z dzieciątkiem na postumencie 180 cm.

Oszczędność środków plastycznego wyrazu sprawiła, że szopka ta jest świąteczną scenografią, w którą każdy widz może wpisać swoją opowieść wigilijną.

Powrót