Kobiety i kwiaty

Podczas 143. Muzealnego gościliśmy w naszym muzeum dr hab. prof. UP Kingę Łapot-Dzierwę. Artystka i pedagog sztuki, jest doktorem habilitowanym sztuk plastycznych. Pracuje na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. W swojej pracy uwielbia łączyć kwalifikacje i umiejętności artystyczne i pedagogiczne. Jej prace były nagradzane w konkursach międzynarodowych i prezentowane na wystawach w kraju i zagranicą. Znajdują się w prywatnych kolekcjach w USA, Niemczech, Szwecji, Włoszech, na Ukrainie i w Polsce.

Pani Profesor wygłosiła wykład zatytułowany „Ideał kobiety w sztuce na przestrzeni wieków”. W swym wystąpieniu, przedstawiła na wybranych przykładach rzeźby i malarstwa światowego zmieniający się wizerunek kobiety od czasów najdawniejszych po współczesność.

Kobieta jako symbol płodności, bez rysów twarzy – Wenus z Wilendorfu. Tak przedstawili ją twórcy w prahistorii. W starożytności można podziwiać smukłe egipskie piękności – królowa Nefretete, greckie idealistyczne boginie – Wenus z Milo, a w starożytnym Rzymie zaczęto ukazywać emocje kobiet.

Olbrzymia rola chrześcijaństwa w średniowieczu spowodowała, że sztuka  pełniła funkcje służebną wobec religii. Wówczas zrezygnowano z pokazywania nagości. W kolejnej epoce – renesansie – powstały arcydzieła prezentujące kobiecą urodę: Mona Lisa oraz Dama z gronostajem.

Rubensowskie kształty to określenie oddające witalność i radości życia kobiet w baroku. W czasach oświecenia powrócono do klasycznych ideałów piękna. W romantyzmie kobiety w sztuce stają się eteryczne, a polscy twórcy stworzyli wizerunek Matki-Polki. Kolejne epoki przynoszą następne zmiany. Twórcy nadal starali  się odkrywać sekrety kobiecego piękna oraz tajemnicy duszy. Czy im się udało? No to pytanie muszą odpowiedzieć sobie odbiorcy dzieł sztuki.

Podczas czwartkowego spotkania otwarto także wystawę „Kwiaty polskie- ciąg dalszy”. Na ekspozycje prezentowane są prace autorstwa Pani Profesor. Oglądać możemy obrazy olejne i akwarele, na których podziwiamy kwiaty  z polskich łąk.

Nie mogło oczywiście zabraknąć kwiatów dla najważniejszej tego dnia kobiety. Naszemu gościowi bukiet anturium wręczył dyrektor muzeum.

 

Powrót